ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Basın Arşivi'ni, günbegün medyayı tarayarak oluşturuyoruz. Gözümüzden kaçan eski ve yeni haberleri lütfen info@savaskarsitlari.org adresine gönderin...

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 52436

Sonraki20>


ABD askerleri Iraklı direnişçileri yaktı. 17-01-2014
Avrupa GDO'lu mısıra hayır dedi 17-01-2014
Çin okyanus filosunu güçlendiriyor 17-01-2014
Irak’ta kaçırılan 14 kişinin cesedi bulu. 17-01-2014
'Kırmızılı kadın: O polisin yargılanması. 17-01-2014
MİT'in 2014'te öncelikli hedefi: PDY 17-01-2014
Mülteciler 1975'den 2012'ye 13 kat arttı 17-01-2014
NSA, günde 200 milyon SMS incelemiş 17-01-2014
Osman Can: Gülenciler büyük bir tehdit 17-01-2014
Suriye: Tutsak değişimine hazırız 17-01-2014
ABD Afganistan’da 7 çocuk öldürdü 16-01-2014
BM: Filistinlilere saldırılar 4'e katlan. 16-01-2014
BM: IŞİD savaş suçu işliyor 16-01-2014
Çin füzesi 'ABD füze kalkanı'nı delebili. 16-01-2014
Darbe Anayasası'na %55 katılım, %95 evet 16-01-2014
''İzinsiz de olsa 'Gezi' barışçıl göster. 16-01-2014
Polis yetkisinde 50bin koruma memuru 16-01-2014
Roboskili çocuğa gaz kapsülü 16-01-2014
Şafak baskınına, dinlemeye kısıtlama... 16-01-2014
‘Ordu’nun anayasası’na İhvan boykotu 15-01-2014

Sonraki20>
Uzun menzilli füzeler Çin ve Rusya’ya takıldı
09-12-2009   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

taraf.com.tr

TARAF/ANKARA - Istanbul - 09.12.2009
Türkiye’nin satın alacağını açıkladığı uzun menzilli füze tedarik projesine Rusya ve Çin’den teklif gelmedi. Ankara, teklif verme süresini yine uzattı

Türkiye’nin, 7.8 milyar dolar tutarında Amerikan Patriot füze sistemleri satın alacağı iddialarıyla geçen eylül ayında tartışma yaratan uzun menzilli füze alımı ihalesine, Çin ve Rusya teklif vermeyince, Ankara, 1 Aralık’ta sona eren teklif verme süresini 15 Ocak tarihine uzattı.
Rusya’dan sonra Çin’in de, Türkiye’nin füzeleri ihale yoluyla satın almak yerine hükümetten hükümete yapılacak müzakereler yoluyla tek kaynak olarak tedarik etmesini isteyerek, ihaleye teklif vermediği öğrenildi. Milli Savunma Bakanlığı kaynakları Taraf’a yaptıkları değerlendirmede, uzun menzilli füze tedariki projesinin rekabet ortamında yapılmasını istediklerini dolayısıyla ihale sürecinin devam edeceğini belirterek, projede teklif verme süresini yine uzattıklarını söylediler.

Süresi uzatılmadan önce teklif verme süresi 1 Aralık’ta sona eren uzun menzilli füze ihalesine Amerikan Lockheed Martin ile Raytheon firmalarının ortak teklif verdikleri öğrenildi.
Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama ile önceki gün yaptığı görüşmede, füze ihalesi konusunun da yer aldığı belirtiliyor.

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates, Şubat 2008 yılında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında Türkiye’den, füze sistemleri tedarik ederken bu füzelerin NATO ile çalışabilirlik özelliğine dikkat etmesi gerektiğini belirtmişti. Gates, bu sözleriyle füze alımında dolaylı olarak Amerikan firmalarını adres göstermişti.

Türkiye’nin, kısa adı T-LORAMIDS olan uzun menzilli hava ve füze savunma sistemleri tedariki projesi ile düşman uçakları ve füzelerinin bertaraf edilmesi hedefleniyor.

Çin ile ortak füze üretimi
Türkiye’nin öncelikle fiyat belirleme ve piyasadaki uzun menzilli füzeler konusunda fikir oluşturmak amacıyla ilk kez 2007 Nisan ayında açtığı ihaleye, Lockheed Martin ve Raytheon, karadan havaya fırlatılan Patriot 3 ve Patriot 2 füzelerinin kombinasyonu olan füze sistemlerini önermişti. Çin’in CPMIEC firmasının da HQ-9 adı verilen füze sistemleriyle ihaleye katılması beklenirken Türkiye, Rusya’dan S-300 füzeleri yerine daha gelişmiş versiyonu olan S-400 füze sistemleriyle ihaleye girmesini önermişti. Rusya, uzunca bir süredir, Türkiye’den, füze tedariki için devletten devlete müzakere yürütülmesini isteyerek füzeleri tek kaynak olarak satmak istiyor. İhaleye katılması beklenen Çin’in son anda vazgeçip Rusya ile aynı pozisyonu alması, Ankara’ya sürpriz oldu.

Çin’in CPMIEC firmasının başından itibaren T-LORAMIDS projesine ilgisi, Türkiye’nin bu ülke ile, 1997 yılında Kasırga kod adlı WS-1A ve WS-1 füzelerini ardından da kod adı Yıldırım olan J-600T güdümlü füzeleri üretmiş olmasından kaynaklanıyor. Yıldırım, ilk kez 30 Ağustos 2007’deki Zafer Bayramı kutlamalarındaki geçit töreninde izleyicilere gösterildi. Yıldırım, düşman hava savunma tesisleri, lojistik ve alt yapı tesislerinin yanı sıra dost kuvvetlerin topçu atışlarına ateş desteği veren konvansiyonel balistik füze sistemi olarak biliniyor. Türkiye, Mart 2007’de Yıldırım füze sisteminin kaydını, Birleşmiş Milletler’in Konvansiyonel Silahlar birimine yaptırmıştı. Yerli Roketsan firması, J-600T’lerin menzili ve performansını geliştirme çalışmaları yapıyor.

İbre ABD’ye döndü
Rusya, Türkiye’nin uzun menzilli füze projesinde ilk başlarda ABD’ye karşı ciddi bir rakip olarak algılanıyordu. Bunun temel nedeni, Türkiye’nin ihaleye katılacak firmalardan yüksek oranda yerli firmalara iş vermelerini talep etmesi ve Rusya’nın bu politikaya olumlu yaklaşımı yatıyordu. ABD’nin silah ihracatına getirdiği ciddi sınırlamalar, bu ülke firmalarının son yıllarda Türkiye’de iş yapma imkanlarını sınırlamaya başlamıştı.

Ancak ABD, uzun menzilli füze projesinde Türkiye’ye mümkün olduğunca teknoloji transferi yapacağını belirtiyor.

İhaleyi açan Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), projede yarışacak firmalardan, füzelerin bazı parçalarının yerli firmalar tarafından üretilmesine olanak verecek teklifler getirmelerini istiyor.

Savunma sanayi uzmanları, son bir yılda Çin silah temsilcilerinin Ankara’daki görünürlülüğünün olağandışı bir biçimde arttığına işaret ederek, füze tedarikinde ilk başlardaki Rusya-ABD rekabetinin, Çin-Amerikan rekabetine dönüştüğüne dikkat çekiyorlar. Ancak Çin’in ihaleye katılmak yerine devletten devlete müzakere talep etmesi, ihale yoluyla füzeleri almak isteyen Türkiye’yi zor durumda bıraktı.

Diğer yandan, Çin firmasının da ihaleye teklif vermemesi, akıllara gerek Rusya gerekse Çin’in, Türkiye’nin nihayetinde uzun menzilli füze projesini ABD’ye verme eğilimi içine girdiği şüphesinden kaynaklanmış olabileceği belirtiliyor. Dolayısıyla her iki ülkenin de bu projede, “figüran” konumuna düşmek istemedikleri de Ankara kulislerinde konuşuluyor.

Türkiye’nin füzeleri sonuçta ABD’den alması, Ankara’nın Washington’un füze kalkanı projesine dolaylı da olsa ev sahipliği yapması anlamına geliyor.

ABD yönetimi, Eylül ayında, Kongre’ye yaptığı bildirimde, İran ile sınır komşusu olan tek NATO ülkesi Türkiye’ye, 7.8 milyar dolar değerinde füzesavar Patriot PAC-3 füze bataryaları ve aksamı satabileceğini açıklamıştı.
|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)