ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Bu bölümde, "gündemimiz"ede yer alan, sizden gelen ya da medyada yayınlanmış olan yorum yazılarını takip edebilirsiniz.

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 8414

Sonraki20>


Paris katliamı AKP-Cemaat ortaklığında y. 17-01-2014
Cemaatle savaş yeni başlıyor gibi -R. ÇA. 15-01-2014
Amaç nükleer bomba yapabilmek -Ş. ALPAY 14-01-2014
Cemaat için zor günler başladı -R. ÇAKIR 10-01-2014
Geceleri rahat uyuyabiliyor musunuz, Say. 10-01-2014
Erdoğan: Bölgesel veya küresel güç olma. 09-01-2014
Suriye'de savaş içinde savaş -F. TAŞTEKİ. 09-01-2014
Askerî darbeye dikkat! -H. ALBAYRAK 08-01-2014
Ordunun inisiyatifi güçlendi -G. ASLAN 08-01-2014
Dördüncü dalga daha şiddetli olacak -A.. 07-01-2014
İklim açısından 2013 değerlendirmesi -L.. 07-01-2014
İsrail’in Kadın Vicdani Retçileri -H. Sİ. 07-01-2014
Gülen’in mektubu sulh getirmedi -R. ÇAKI. 06-01-2014
Erdoğan'lı Türkiye 2014'ü kaybeder -C. Ç. 03-01-2014
Sisi bir kült haline geliyor -F. TAŞTEKİ. 30-12-2013
Gülen-Erdoğan savaşı şiddetlenecek -R. Ç. 26-12-2013
'Peygamber ocağı' nın şüpheli ölümleri -. 25-12-2013
'Astsubayların sorunu'nda TSK gerçekliği. 23-12-2013
avuç içinizi taratmayın! -m. sütlaş 19-12-2013
Hükümetin misillemesi şiddetli olacak -R. 19-12-2013

Sonraki20>
TSK ve Yolsuzluk(D-ASKER, Yolsuzluk)
27-04-2001   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

yavuzoguz
Bildiğimiz gibi kamuoyu araştırmalarında en güvenilir kurumlar içinde TSK, her zaman birinci sırada yerini almaktadır. Bu durum, Türkiye’de ki militarist-siyasi yapıdan çıkarı olan başta tekelci medya olmak üzere bütün kesimlerin en iyi kullandıkları bir konu olmuştur. Tabi ki bu güvenilirlik TSK’nın, siviller gibi yolsuzluk, rüşvet vb gibi pisliklere pek bulaşmıyor gibi algılanmaları ile doğrudan bağlantılıdır.

Yani TSK mensupları bu toplumda yaşamalarına ve kurum olarak her türlü ticari faaliyet içinde bulunmalarına rağmen (TSK Türkiye’nin en büyük holdingidir) sanki hiç bir pisliğe bulaşmıyor ve halk da buna –bilhassa medyanın pompalaması ile- mecburen inanıyor.

Bugün Türkiye’nin içine girdiği siyasi ve ekonomik çöküş toplumun her kesimi tarafından tartışılırken, her zaman olduğu gibi gerçek nedenler gözardı edilip daha çok yolsuzluk ve rüşvet gibi can simitlerine başvurulmakta ve geçen sürede yaratılacak günah keçileri ile her zaman olduğu gibi sistem kurtarılmaya çalışılmaktadır.

Burada bu yanılgıya düşmeden ama TSK’nın da bu sistemin ve dolayısıyle bu pisliklerin içinde olduğunu belgeleyen bir örnek sunmak istiyoruz.

Yürtülen yolsuzlukla mücadele kampanyalarından etkilenen bazı kişiler İnternette oluşturdukları bir siteden yaptıkları yayında TSK’nın da bu pisliklerin içinde olduğunu –kendi görebildikleri kadarıyla da olsa-nedenleri ve belgeleri ile açıklıyorlar.

“Askerlerin yolsuzlukları Niçin gizli kalıyor , kamuoyuna malolmuyor ?
1. İtibar kaybına uğramamak için “kol kırılır yen içinde kalır” düşüncesiyle hareket edilmesi,
2. Bazı yolsuzlukların hiyareşi içinde yapılması ve aynı yolla örtülmesi .
3. Bir astın geleceğinin sicil amirlerinin iki dudağı arasında olması gerçeğinden hareketle normal hiyareşik yollarla şikayetin mantıklı olamadığının bilinmesi . (Yolsuzluğu yapan sıralı amir veya amirlerden birisi ise şikayetin anlamsızlığı ... )
4. Yolsuzluk şikayetlerinde ; yolsuzluk yapandan daha çok şikayeti yapan üzerinde durulduğunun bilinmesi ,
5. İyi niyetli , dürüst komutanların Orgeneral de olsa olaylara müdahaledeki acziyeti ,
6. Askeri yolsuzlukların ; korku , sindirme , tehdit ve işinden olma endişesi ile yazılı ve görsel basında yer almaması , yazanların ise başlarına gelenlerin kamuoyunca bilinmesi .
Bu ve benzeri maddeler çoğaltılabilir .”

Bir de örnek:
“Milli Menfaat” ve “Yüksek Gizlilik” gibi istismara açık ve devletimizin yumuşak karnını teşkil eden bir takım kavramlarla öne çıkarılan ve tek kaynak yetkisi kullanılarak Havelsan’a verilen ihaleler, gerçekte hangi menfaat temini sonucunda ABD, Fransa, İsrail yada Alman orijinli şirketlere havale ediliyor? Kimler, hangi yollarla devletin milyon dolarla ifade edilen parasını iç ediyor? Bu yazıda onu okuyacak, Havelsan kimin çiftliği demekten kendinizi alamayacaksınız..

EMEKLİ GENERALLERİN ÇİFTLİĞİ; HAVELSAN A.Ş.
HAVELSAN A.S., TSK Güçlendirme Vakfına ait bir vakıf şirketidir. Havelsan Şirketinin Yönetim kurulu üyelerinin tamamı emekli generallerden oluşmaktadır. Şirketin idari kadrolarında çalışanların çoğu general çocukları, emekli subay ve yakınlarından oluşmaktadır.
Havelsan yeni stratejisini belirleyerek artık bilgisayar yazılım otomasyon projelerine öncelikli ağırlık vermeye başlamıştır. Basta silahlı kuvvetler olmak üzere kamu kurumları otomasyon projelerinin çoğunda artık hep havelsan on plana çıkmaktadır.

TEKNİK ŞARTNAMELER HAVELSAN’DAN İHALELER TSK’DAN
Havelsan’ in aldığı ihalelerin çoğunu Türk Silahlı Kuvvetleri projeleri oluşturmaktadır. Silahlı kuvvetlerden aldığı projelerin neredeyse tamamının teknik şartnamelerini de Havelsan kendisi hazırlamaktadır.
Havelsan a verilecek ihaleler önceden belirlenmekte, şartname maddeleri ona göre yazılmaktadır. Eğer Havelsan’a verilmesi önceden kararlaştırılan bir ihaleyi risk ederek kazara bir başka firma alsa bile bu ihale iptal edilebilmekte, yeniden Havelsan a verilmektedir.

HHO ORNEGI)
Havelsan’a verilen projelerin teknik şartnamelerinde diğer firmaların ihaleye katılımını engelleyecek risk taşıyan, belirsiz ifadeler özellikle konulmaktadır. Bu şekilde diğer firmaların ihaleye girmesi engellenmektedir. Risk taşıyan bu muğlak ifadeler sözleşme surecinde Havelsan lehine çevrilmektedir. Proje suresince Havelsan tarafından gerçeklenmesi gereken işlemler gerektiği gibi veya zamanında yapılmadığı durumlarda göz ardı edilmektedir.

PROJENİN BAŞINDAKİLERE GENERALLİK YOLU
Bu işlemin gerçekleşmesi için Hava Kuvvetleri bünyesinde projenin başındaki bazı insanlara generallik ve terfi yolları açılmaktadır. Örnek: HvBS (Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi) projesinde Alb.Suha Atature ihtimal yokken Havelsan da ki emekli generallerin yoğun baskısıyla General yapıldı. Projelerde Havelsan çıkarları doğrultusunda hareket etmeyen subaylar ilgili projelerden uzaklaştırılmaktadır. Örneğin HvBS projesinden Yarbay Osman Sari Havelsan çıkarları doğrultusunda hareket etmediğinden projeden uzaklaştırılmış ve sonradan da emekli olmak zorunda bırakılmıştır. Bnb. Veysel Altuntas ta benzer bir akıbete maruz bırakılmıştır.

GENERAL HEDİYE, ÇOCUKLARINA PRİM ADI ALTINDA RÜŞVET
Ayrıca Havelsan da çalışan bazı General çocuklarına prim adi altında rüşvetler verilmektedir. MSB dahil TSK mensubu generallere ve yüksek rütbeli subaylara hediye adi altında büyük rüşvetler verilmektedir. Yılbaşı ve özel günlerde Generallere bu tip hediyeler verilmek üzere Havelsan bütçesinden büyük bir miktar ayırmaktadır.

BİR ÇOK KAMU İHALESİ DE HAVELSAN’A
Havelsan arkasına sığındığı silahlı kuvvetlerin gücünü de kullanarak artık diğer kamu ihalelerine de girmeye başlamıştır. Eskişehir Devlet Hastanesi, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Adalet bakanlığı gibi kurumlardan da Otomasyon ihaleleri almış, yükümlülüklerini yerine getirmemesine rağmen ödemeler yapılabilmiştir. Havelsan su an tamamı devlet kurumu olmak üzere çok miktarda ihale almış (Büyük projeler olarak yaklaşık 60 ve rutin bakim projeleri olarak yaklaşık yüzün üzerindedir) ve elindeki mevcut kaynaklar ile bu kadar projeyi nasıl bitirebileceği de merak konusudur. Havelsan, karanlık ilişkileri dolayısıyla cesaretli davranabilmektedir.
Hava kuvvetleri üslerinde bulunan uçak simülasyonlarının yıllık bakim ihaleleri gibi birçok rutin ihale Havelsan a verilmekte, sözleşme gereklerini yerine getirmese de bunların paraları ödenmektedir.

ASKERİ SAVCILAR TAHKİKAT BAŞLATMAYA ÇEKİNİYORLAR
TSK bünyesinde görev yapan ve adi yolsuzluklara karısan bir general ile ilgili askeri savcı normalde, elinde delil olsa bile, ancak Genel Kurmay başkanının onayını aldıktan sonra tahkikat başlatabilmektedir. Savcılar ise bu durumdan dolayı çekinceli davranabilmektedir. Dolayısıyla yolsuzluk yapan generaller daha rahat hareket edebilmektedir. Örneğin HvBS projesinden sorumlu General Suha Atature projede birçok olayı örtbas etmekte, şartname gereği Havelsan tarafından yapılması gereken birçok isi yapılmadan yapılmış gibi göstererek onaylamaktadır.
..............
Yazının devamını görmek ve daha fazla örnek mi görmek istiyorsunuz? İşte size bir adres:

www.geocities.com/uherw3465tyu/index.htmBu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Askeri yolsuzluk: 17'si asker 51 gözaltıBasın Arşivi
Kıyıları TSK da yağmalıyorBasın Arşivi
Askeri araç alımında yolsuzlukBasın Arşivi
Türkiye'den...Döküman Arşivi
Bir TSK klasiği: 30 milyon dolar zarar var ama soruşturma bile yok, Radikal, Basın Arşivi
O 'karakol'un lüks odaları planda 'malzeme odası', Radikal, Basın Arşivi
Boğazda, ikisi süit 20 lüks odalı 'askeri karakol', Radikal, Basın Arşivi
Paşam sen çok yaşa -Ş. TAYYAR, Star Gazete, Gündem Yazıları
Karakol ruhsatıyla boğazda 5 yıldızlı orduevi, Radikal, Basın Arşivi
Genelkurmay, yolsuzluk haberlerine neden sessiz?, Radikal, Basın Arşivi
Bakanın ağzından savunma ihalelerinde rüşvet kuşkusu -M. YETKİN, Radikal, Gündem Yazıları
Paşaların lüks konutlarına Sayıştay denetimi engellendi, Zaman, Basın Arşivi
Her Tuvalete Kalebodur... Şahinkaya'ya Kalebodur Hissesi, bianet.org, Basın Arşivi
Deniz Feneri, LÖSEV, Mehmetcik Vakfı 'kurban yolsuzluğu'nda ortakBasın Arşivi
Silahlı Kuvvetleri komutanlar komutanları da eşleri yönetir -A. IşıklarGündem Yazıları
Paşa kızlarının TRT'ye girişleri 'tesadüf', Zaman, Basın Arşivi
Paşaların 3 milyonluk, kaçak, lüks daireleri bittiBasın Arşivi
Paşalara, 7 milyonluk araçtan sonra 120 milyonluk jetBasın Arşivi
Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü Em. General Yolsuzluktan Tutuklandı, Sabah, Basın Arşivi
Fenerbahçe Sahiline 32 trilyonluk 'Paşakondu', Zaman, Basın Arşivi
''İftira'' suçlaması ile yargılandığımız davadan beraat ettikSK.'dan Haber
Deniz Kuvvetleri’ndeki yolsuzluk darbe günlüklerinde, Star Gazete, Basın Arşivi
Askeri helikopterle piknik, domuz avı..., Zaman, Basın Arşivi
Dünyanın en zengin askerî savcısıBasın Arşivi
‘İyi çocuk’ için çürük alalımBasın Arşivi
Rahmi Bey İlhami Bey'i seviyor-T.Kıvanç, Yeni Safak, Gündem Yazıları
Jandarmada dev yolsuzluk iddiası, Sabah, Basın Arşivi
hSavunma fonu 10 bakanlığı solladı(D-ASKER, Harcama)Basın Arşivi
İhale bilgilerini çeteye mesaj çekmişler, Milliyet, Yurdum İnsanı
Yargılanan son paşa da beraat etti, Radikal, Basın Arşivi
TSK'nın da denetlenmesi için yasal düzenleme istendi, Milliyet, Basın Arşivi
Paşa yakını rahat askere..(D-ASKER, Çürük, Torpil)Sizden Gelenler
Şehitlik arazisine market kurdular, Yeni Safak, Basın Arşivi
Türk Telekom ve Havelsan'dan stratejik işbirliğiBasın Arşivi
Özel Kuvvetler'de yolsuzluğa rekor ceza, Milliyet, Basın Arşivi
’Şirket Paşaları’ Forbes’a kapak oldu, Hürriyet, Basın Arşivi
'Beyaz Enerji'de Yalman ismi, Radikal, Basın Arşivi
'Lockheed'in kilit ismi Nezih Dural'ın oğluna silahlı saldırı, Radikal, Basın Arşivi
Korgeneral kanuna karşı hile yaptı, Zaman, Basın Arşivi
23 askere yolsuzluk davası, Hürriyet, Basın Arşivi
''Evet, şerefli ordumuzun bir subayına daire sattık'', Milliyet, Basın Arşivi
Yasalar Sadece Sivilleri mi BağlarBasın Arşivi
Korgeneral Erdağı hakkında 3 yıl hapis istemi, Hürriyet, Basın Arşivi
Garipoğlu: Benimle yöneticilik yapan general niye yargılanmadı?, Zaman, Basın Arşivi
‘Askerî hastanede yolsuzluk’, Zaman, Basın Arşivi
Emekli Albay'dan sevgilisine çıplak fotoğrafla şantajYurdum İnsanı
Korgenerale ''baraka'' yolsuzluğu davası, Milliyet, Basın Arşivi
Mafya, Jandarma Derneği’ne üyeymiş, Zaman, Yurdum İnsanı
Emekli Albay: Emirleri uyguladık, NTV, Basın Arşivi
Bu haberi okudunuz mu?-M.AltanGündem Yazıları
TSK'da gündem: Yolsuzlukla savaş, Radikal, Basın Arşivi
Oramiral İ.Erdil: 'Mutfakla işim olmaz'(D), Hürriyet, Basın Arşivi
İlhami Erdil olayı-E.Çölaşan, Hürriyet, Gündem Yazıları
Oramiral sanık sandalyesine oturacak, Hürriyet, Basın Arşivi
Yarbay yolsuzluktan yargı önünde, Hürriyet, Basın Arşivi
Sayıştay: Ormanda sivil-askeri tesis olmamalı, Hürriyet, Basın Arşivi
İki komutan tutuklandı, Radikal, Basın Arşivi
Aşırılığa TSK savaşı-M.Yetkin, Radikal, Gündem Yazıları
TSK reforma gidiyor-M.Yetkin, Radikal, Gündem Yazıları
Askeri İhaleler-B.Özfatura, bianet.org, Gündem Yazıları
2-Subayımız, artık bilgi teknolojisi kullanıyor-Y.Süsoy, Hürriyet, Gündem Yazıları
Çiçek: Ayrıcalıklar cumhuriyeti olduk, Radikal, Basın Arşivi
Askeri davaya yayın yasağı, Hürriyet, Basın Arşivi
Omerta Yasası delindi...-M.AltanGündem Yazıları
Türkiye yolsuzlukta ilerliyor, Özgür Politika, Basın Arşivi
TSK’da kalite çetesi, Milliyet, Basın Arşivi
Yolsuzluk.com'dan açıklama...Sizden Gelenler


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)