ANA SAYFA

ANA SAYFA


ANA SAYFA


Bu bölümde, "gündemimiz"ede yer alan, sizden gelen ya da medyada yayınlanmış olan yorum yazılarını takip edebilirsiniz.

Aşağıda bu bölümdeki dökümanların ilk 80'i görüntülenmektedir. Arşivdeki dökümanlar için lütfen arama yapınız
Toplam döküman : 8414

Sonraki20>


Paris katliamı AKP-Cemaat ortaklığında y. 17-01-2014
Cemaatle savaş yeni başlıyor gibi -R. ÇA. 15-01-2014
Amaç nükleer bomba yapabilmek -Ş. ALPAY 14-01-2014
Cemaat için zor günler başladı -R. ÇAKIR 10-01-2014
Geceleri rahat uyuyabiliyor musunuz, Say. 10-01-2014
Erdoğan: Bölgesel veya küresel güç olma. 09-01-2014
Suriye'de savaş içinde savaş -F. TAŞTEKİ. 09-01-2014
Askerî darbeye dikkat! -H. ALBAYRAK 08-01-2014
Ordunun inisiyatifi güçlendi -G. ASLAN 08-01-2014
Dördüncü dalga daha şiddetli olacak -A.. 07-01-2014
İklim açısından 2013 değerlendirmesi -L.. 07-01-2014
İsrail’in Kadın Vicdani Retçileri -H. Sİ. 07-01-2014
Gülen’in mektubu sulh getirmedi -R. ÇAKI. 06-01-2014
Erdoğan'lı Türkiye 2014'ü kaybeder -C. Ç. 03-01-2014
Sisi bir kült haline geliyor -F. TAŞTEKİ. 30-12-2013
Gülen-Erdoğan savaşı şiddetlenecek -R. Ç. 26-12-2013
'Peygamber ocağı' nın şüpheli ölümleri -. 25-12-2013
'Astsubayların sorunu'nda TSK gerçekliği. 23-12-2013
avuç içinizi taratmayın! -m. sütlaş 19-12-2013
Hükümetin misillemesi şiddetli olacak -R. 19-12-2013

Sonraki20>
Paris katliamı AKP-Cemaat ortaklığında yapıldı -H. ALİ
17-01-2014   Benim de söyleyecek sözüm var!  İlgili diğer dökümanlar

ozgur-gundem.com

Hüseyin ALİ

Paris cinayeti ve arkasındaki güçler


17.01.2014 04:14
Paris Katliamı’yla ilgili ses kayıtları ve belgeler ortaya çıkmaktadır. Kuşkusuz bunların AKP ile Fethullahçılar arasındaki kavgayla bağı vardır. Bu ses kayıtlarının ortaya çıkması kavganın büyüklüğünü göstermektedir. Osmanlıdaki “Kol kırılır yen içinde kalır” geleneği de bir tarafa bırakılmıştır. Bu belgeler de büyük bir ihtimalle Fethullahçılar tarafından ortaya çıkarılmıştır. Özellikle Kürt Özgürlük Hareketi’nin bu cinayetlerde Fethullahçılar ile BBP’nin parmağı olabileceğini söylemesinden sonra Fethullahçılar bu tür belgeleri ortaya çıkarmaya yönelmiştir. İşte bu kavganın böyle hayırlı yönleri de bulunmaktadır.

Fethullahçıların bu belgeleri ortaya çıkarması, bu belgelerin doğru olmadığı anlamına gelmemektedir. Tıpkı Fethullahçıların paralel devlet olması ve ABD ile birlikte Türkiye’ye siyasi dizayn vermek istemelerinin yolsuzlukların doğru olmadığı anlamına gelmediği gibi! Yolsuzluk da, ortaya çıkan belgeler de doğruların bir bölümünü ortaya koymaktadır.

AKP ile Fethullahçılar Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı birlikte savaşmışlardır. AKP, Kürtleri en iyi ben ezerim, en iyi ben kontrol ederim, en iyi ben oyalarım, en iyi ben tasfiye ederim diyerek iktidarda kalmıştır. Ordu ve bürokrasinin önemli bir kesiminin AKP iktidarına destek vermesi bu nedenle olmuştur. AKP’nin iktidarda kalma diyalektiğinin böyle olduğunu bilmek gerekir. Milliyetçi zihniyette olanların oylarını önemli düzeyde alması da bu politikası ve uygulamalarından dolayıdır. 2006 Amed Serhildanı’nda “Kadın da olsa, çocuk da olsa gereğini yaparız” diyen ve tüm gösterilerde Kürt halkına saldırarak insanları katleden ve Kürdistan’ı boydan boya işkence ve gaz odalarına çeviren uygulamaların arkasında da bu siyasi irade vardır. Tüm siyasi soykırım operasyonlarının kararını AKP hükümeti ve Başbakan vermiştir. 2011 ve 2012 yıllarındaki şiddetli savaş ve Sri Lanka’da olduğu gibi Kürt Özgürlük Hareketi’ni tasfiye etmek saldırılarını da AKP ile Fethullahçılar birlikte yürütmüşlerdir.

Bu saldırılarda Fethullahçılar daha keskin ve ideolojik yaklaşım içinde olmuşlardır. Siyasi sorumlulukları olmadığı için PKK ve Kürt Özgürlük Hareketi’ne karşı düşüncelerini çok açık ortaya koymuşlardır. AKP de PKK’yi tasfiye etme, PKK’ye karşı yaklaşımlarda aynı düşünceye sahiptir. Hatta Kürt sorununun çözümsüzlüğü üzerinden iktidarını sürdürdüğü için ahlaki olarak daha çirkin bir politik yaklaşıma sahiptir. Ancak siyasi sorumluluğu taşıdığından, bir kısım Kürtleri yanına almak ve oyalama politikasını sürdürmek için Fethullahçılar kadar sert söylemlerde bulunamamışlarıdır. Kuşkusuz Fethullahçılardan daha sert söylemleri bizzat Başbakan ve danışmanları söylemiştir; ama yine de bir kısım Kürtleri yanlarına almak ve saldırılarına meşruiyet kazandırmak için Fethullahçılar gibi niyetlerini açık ortaya koymamışlardır. Ancak aynı zihniyet ve politikaya sahip oldukları hükümet uygulamaları ve söylemlerinden bellidir. Eğer Başbakan ve bakanların geçmişten bugüne söylemleri şu anda ortaya konursa gerçekliğin bu olduğu net görülür. Ancak birçok konuda ideolojik siyasi argümanların oluşturulmasında Fethullahçılar hep en önde olmuştur.

Hatırlanacağı üzere Sri Lanka modelini en fazla Fethullahçılar dillendirmiştir. Kuşkusuz Yalçın Akdoğan gibi Erdoğan’ın akıldaneleri de benzer söylemler içinde olmuştur. PKK’lilerin 30-40 yöneticisi, kadrosu tasfiye olursa Özgürlük Hareketi’nin tasfiye olacağını en fazla iddia eden Fethullahçılar ve Taraf gazetesi yazarları olmuştur. Bu bilinci ve algıyı yaratmak için bu gazete ve meşum yazarları çok uğraşmıştır. Böyle bir bilinç ve algı oluşturarak toplum ve bazı çevrelerde ne diye duruluyor duygusu yaratılacak ve bu çerçevede kirli katliamlar yaptırılacaktı. Öyle ki bir PKK yöneticisini öldürmek için her şeyin yapılması mubah olacaktı. İşte Roboski katliamı da özellikle Fethullahçıların PKK yöneticilerine yönelik oluşturdukları algının ortaya çıkardığı bir katliamdır. Bir PKK’li için gerekirse bin sivil de öldürülebilir!

Sara (Sakine Cansız) ve iki arkadaşının katledilmesi de Fethullahçıların, özellikle Taraf gazetesi yazarlarının yarattığı algı üzerinden planlanmıştır. Hükümet ve istihbarat örgütleri de bu teze inanmışlardır. Onlar da 20-30 PKK yöneticisi öldürülürse PKK’nin tasfiye edileceğini düşünmüşlerdir. Bu konuyu hükümet ve istihbarat örgütleri de planlamalarına almışlar ve uygulamışlardır. Oslo görüşmelerinin yapıldığı 2008 yılında PKK yöneticiler ile aracı kurum arasında yapılan toplantının hemen arkasından toplantı yeri ağır bombardımana tutulmuştur. PKK’li yöneticilerin öldürülmek istenmesi hükümetin nasıl bir politikada olduğunu göstermiştir. Bu bombalama sonucu PKK yöneticilerinin yakın güvenliğinden dört gerilla yaşamını yitirmiş, PKK yöneticileri de kıl payı kurtulmuştur. Görüşmelerin olduğu bir süreçte bombardımanın yapılması, bu hükümet ve devlet gerçekliğini göstermektedir. Bu bombardıman da hükümet yetkilileri ve istihbarat birimlerinin bilgisi dahilinde yapılmıştır. Bu duruma rağmen Kürt Özgürlük Hareketi sabırlı ve sağduyulu yaklaşarak bunu görüşmeleri sonlandırma gerekçesi yapmamıştır. Kuşkusuz devlet ve hükümetin yaklaşımlarının ne olduğu konusunda çok açık bir veri olmuştur.

Sara’nın katledilmesi olayı içinde Fethullahçılar da vardır. Düşünce altyapısını bunlar oluşturduğu gibi, tetikçi olarak kullanılan kişi de Fethullahçıların kirli işler ortağı BBP’lilerdendir. Zaten bu konsepti AKP ve Fethullahçılar koalisyon ortağı ve ittifak güç olarak birlikte yürütmüşlerdir. Sadece Fethullahçılar var, hükümetin bilgisi yok; ya da hükümet ve MİT bu planlamayı yapmış, ama içinde Fethullahçılar yok demek mümkün değildir. Bu katliamın içinde Fethullahçıların da olduğu, MİT’in bu planlamada yer aldığı, hükümetin de bilgisi, kararı ve onayıyla olduğu doğrudur. Ancak Fethullahçılar siyasi sorumluluk ve karar mercinde olmadığı için bu çatışma içinde AKP’yi daha fazla sıkıştırmak için bu ses kaydı ve bilgileri sızdırmışlardır. Bu olayla ilgili gerçeği böyle görmek gerekmektedir.

Kuşkusuz bu durumda hükümet bu olayı açığa çıkarma sorumluluğuyla karşı karşıyadır. Zaten bu tür cinayetler çözülmeden, arkasındaki zihniyet ve politika mahkum edilmeden Kürt sorununun çözülmesi mümkün değildir.


Bu yazıyla ilgili sizinde söyleyecek bir sözünüz varsa tıklayın!


Okumak istediğiniz dökümanın başındaki ataça tıklayın
Bayık: Paris katilamı 'paralel devlet'in işiBasın Arşivi
Paris'te PKK'li 3 kadın öldürüldü!(D), Radikal, Basın Arşivi


|  Bağdat Günlüğü | Basın Arşivi | Döküman Arşivi | Görsel-İşitsel Arşiv |
| Gündem Yazıları | KaraGeyik | Muhalif Siteler Zinciri |
| Nisyan Dergisi | Sizden Gelenler | SK.'dan Haber |
| Vicdani Ret | Yurdum İnsanı |

| E-MAİL |

En iyi 800x600 ve üstü çözünürlüklerde görüntülenir.
Siteyle ilgili teknik sorunlar için
webmaster@savaskarsitlari.org
Mart 2000, www.savaskarsitlari.org

HIZLI ARAMA


Aramak istediğiniz kelimelerin arasında boşluk bırakın.

YENİ EKLENENLER

savaskarsitlari org'a en son eklenenleri görmek için buraya tıklayın

SİTE KAYDI

Kayıtlı kullanıcı iseniz kullanıcı adınızı ve şifrenizi girin

Adınız

Şifreniz

 

Kayıtlı kullanıcı olmak
için tıklayın!

HIZLI NAVIGASYON


Gitmek istediginiz bölümü seçip GIT'e tiklayin

boxbottom002.gif (158 bytes)